X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

حکیم ارد بزرگ Orod Bozorg و دکتر علی شریعتی Ali Shariati

بخش نهم نظرات مردم در مورد حکیم ارد بزرگ و دکتر علی شریعتینویسنده: آرمین
سه شنبه 24 آبان1390 ساعت: 1:54

به راستی چه میماند از آدمی جز چراغی روشن به راه آیندگان؟ پس بدانید که راستی بر دروغ ،نیکی بر بدی ،پاکی بر پلیدی ، بخشایش بر انتقام ،آشتی بر جنگ ،خرد بر جنون چیره خواهد شد و آیندگان بر ما قضاوت خواهند کرد و شما نیز چون من روزی تن اندر این خاک خسته خواهید کشید.
کوروش بزرگ

 
*********************نویسنده: الهه سلامی (کارشناس ارشد روابط بین الملل)
سه شنبه 24 آبان1390 ساعت: 2:24

تاثیرات حکیم ارد بزرگ در همگرایی و نزدیکی کشورهای منطقه غیر قابل انکار است چنانچه در افغانستان احمدشاه مسعود و برهان الدین ربانی ، در تاجیکستان امامعلی رحمان و در ترکمنستان مرحوم سفر مراد نیازف و در پاکستان بی نظیر بوتو و حزب مردم تخت تاثیر اندیشه های حکیم ارد بزرگ بوده اند.
بدترین جفا به حکیم ارد بزرگ اینه که او را به جرم عشق به ایران ، نازیست و فاشیست لقب بدهیم البته این برچسب ها دلیل بر بی سوادی گویندگانش داره .

شهیده بینظیر بوتو می گه :
ما با کشورهای منطقه و بخصوص ایران ، اساطیر ، فرهنگ و تاریخی مشترک داریم من هم همانند بزرگانی نظیر اقبال لاهوری و ارد بزرگ تمایل دارم کشورهای ما بر اساس فرهنگ و ریشه های مشترک هر روز بیشتر از پیش به هم نزدیک شوند .

روحش شاد و گلگون 
*********************نویسنده: پروانه شاکردوست
سه شنبه 24 آبان1390 ساعت: 3:30

خیلی از نظراتی که دیدم متوجه شدم بدلیل نا آگاهی افراد و یا برخورد مغرضانه است براتون متن پرسش و پاسخ حکیم ارد بزرگ با دانشجویان را که مربوط به یه سال پیش میشه رو اینجا می زارم امیدوارم مفید واقع بشه :


((( حکیم ارد بزرگ به مجموعه ایی از سئوالات دانشجویان پاسخ گفته است . او در جملات بسیار زیبای عشق خویش را نسبت به ایران زمین ابراز داشته است . پاسخهای او را با هم می خوانیم :


پرسش دانشجویان : نظر شما در مورد نزدیکی و اتحاد سه کشور فارسی زبان چیست ؟ آیا ایران بدین گونه به دوران طلایی و اقتدار خویش باز می گردد ؟

پاسخ ارد بزرگ : همبستگی تنها سه کشور فارسی زبان ، خود کم بینی و نادیده گرفتن تمدن فرهمند ایران زمین است . بستر تمدنی ایران ، بیش از بیست کشور را در بر می گیرد . در نظریه قاره کهن ، به این پرسش شما پاسخ گفته ام و راه همبستگی این بیست کشور را باز نموده ام . یک قاره همگن ، همانند قاره اروپا

----


پرسش دانشجویان : شما در جایی گفته اید میهن پرستی دسته و گروه نمی خواهد ! با این حساب جایگاه گروه های پان ایرانیست که منسجم پیگیر کارهای تشکیلاتی هستند کجاست ؟

پاسخ ارد بزرگ : آیا ترکیه ، عراق ، ازبکستان ، قزاقستان ، قفقاز و حتی پاکستان بدون ایران و فرهنگ آن پیشینه ایی دارند ؟ خیر ندارند . اما نیم قرن است که اندیشه پان ترک ها و پان فارس ها بر سرزمینهای ما سایه افکنده است . این پان ها ناخودآگاه دوری مردم ما را از یکدیگر موجب شده اند . زبان فارسی به آن اندازه ریشه و توان دارد که بار دیگر در حوزه فرهنگی ایران رشد یابد اما پان ها ، شماری از جوانان ناپخته را به کوچک کردن ایران واداشته اند . راه آنها آتش افروزی ست . حال آنکه همه ما هم میهنان دور افتاده از هم هستیم .
خون که را بریزیم ؟
بستگان خویش را ؟
نخستین راه همبستگی ، کنار زدن این گروه های تندرو است . تمدن ایران باستان دوباره رشد نمی یابد مگر با روشن بینی و مهر به جوامع حوزه فرهنگی ایران ! کشورهای افزون خواه با پدید آوردن پان ها در سرزمینهای ما، بدنبال پاره پاره کردن همیشگی حوزه فرهنگی ما هستند . ما فردوسی را داریم ، خیام ، سعدی و مولانا را داریم ترس برای چیست ؟
فرهنگ ما ، جهان را به کُرنش وا خواهد داشت ، حوزه فرهنگی ایران را از قبرس تا بیابانهای تبت بدانید و این حق را به همه شهروندان این حوزه بدهیم که خود را همانند ما دارای ریشه در تاریخ این سرزمین بدانند اگر چنین بستری را فرآهم آوریم می توانیم ایران بزرگ را بار دیگر بسازیم ، اما این بار با زور سر نیزه نیست ! ما زمینه دوستی را پدید می آوریم دوستی ما همیشگی خواهد بود . پیدایش قاره کهن نهایت آرزوی دوستداران فرهنگ و تمدن ایران است . قاره ایی که بر اساس بستر فرهنگ ایران (شامل بیست کشور) ساخته می شود . ایران ما همانند یونان در اروپا ، ریشه این درخت تناور خواهد بود .

----


پرسش دانشجویان : اما هستند جوانانی که میهن پرستی را عین رفتار پان ایرانیستها می دانند ؟


❤  پاسخ ارد بزرگ : میهن پرستی آیه مهر و دوستی بین همه ماست میهن پرستی مانند مهر مادر است دوست داشتن سرزمینی که ما را پرورانده است این کجا و افتخار به شمشیر و منش جلادگونه و نژادی کجا ؟!
فردوسی را ببینید چه می گوید ، وقتی که از پیران و گودرز پیر ، سخن می گوید ، در همه موارد ستایش است و مهر ، ستایش پیران تورانی و گودرز ایرانی به یک میزان است ، ما نیازی به کشیدن نقشه بزرگتر برای ایران نداریم چون به نظر من ایران این توان را دارد که با کوله بار فرهنگ کارآمد خویش تا کرانه قاره آمریکا نیز پهنا یابد . جوانان امروز ایران آگاه هستند و بازیچه پان ها نخواهند شد .

----


پرسش دانشجویان : شما خطر دشمنان شرقی ایران را کمتر از غرب نمی داید چرا ؟


پاسخ ارد بزرگ : حوزه تمدنی چین (شرق قاره کهن) ، دوست ما نیست و نخواهد بود آنها با پیمان شانگهای و پافشاری بر واژه دروغین راه ابریشم همواره کوشش نموده اند بخشی از پیشینه حوزه فرهنگی ایران باستان را به یغما برند .

----


پرسش دانشجویان : در مورد همراهی مجموعه هایی که در کشورمان برای تعمیق واژه جاده ابریشم تلاش می کنند چه نظری دارید ؟


پاسخ ارد بزرگ : ایرانیان با این راه ، به چین پیشرفت ، دانش ، ادبیات و حتی فلسفه را آموزش دادند ، این راه یا باید بشود "راه ایران" و یا در بی طرفانه ترین گونه آن همان "راه فرهنگها" ، که پیشتر هم آن را گفته ام .
بر این باورم ، راهی که چین از ما ادبیات ، میترایزم و شعر را گرفته است راه ابریشم نمی شود ، راهی که در دو سوی آن تا دل چین سروده های فردوسی و حافظ بر لب مردم است هیچ گاه راه ابریشم نخواهد بود . پیشتر هم در نظریه قاره کهن در مورد همراهی با این واژه هشدار داده ام و امیدوارم از این پس شاهد خواهر خواندگی شهر های ایران بر اساس این نام و ساختن فیلمهای گوناگون برای گسترش آن نباشیم هر نامگذاری با سرنام "راه ابریشم" توهین به تاریخ و فرهنگ سترگ ایرانزمین است .

----


پرسش دانشجویان : شما از 20 کشور حوزه تمدنی ایران سخن می گویید چه مسیری را باید طی کنیم تا به اتحاد دست یابیم ؟


پاسخ ارد بزرگ : پافشاری بر پیشینه یگانه و دستاوردهای آن ، برای رسیدن به همگرایی هر چه بیشتر .
پیدایش قاره کهن می تواند زمینه ساز پیدایش پارلمان و پول مشترک مابین بیست کشور حوزه تمدنی ایران باشد . بدون همگرایی در حوزه تمدنی تاریخی ایران ، همچنان شاهد یاغی گری کشورهای غربی و شرقی خواهیم بود .

----


پرسش دانشجویان : تا به امروز دشمنان شما محدود به پان ترکها و پشتونهای تندروی افغانستان بود با سخنان امروز شما باید پان ایرانیستها را هم به آنها بیفزاییم !


پاسخ ارد بزرگ : ( ارد بزرگ ابتدا سکوت می کند و بعد می گوید پرسش دیگری بپرسید )

----


پرسش دانشجویان : مرکز قاره کهن کجاست ؟ آیا بیست کشور حوزه تمدنی ایران باستان به دنبال این مرکزیت نخواهند بود ؟


پاسخ ارد بزرگ : پیشنهاد من ، شهر توس است کنار آرامگاه بزرگ فرهنگ ایران زمین ، فردوسی خردمند مرکز قاره کهن گشایش یابد .

----


پرسش دانشجویان : وقتی صحبت از میهن و وطن می شود عده ایی از سلطنت طلبان آن سوی آب خودشان را صاحب حق می گیرند و خود را ادامه دهنده دودمان های تاریخی ایران و شاهنشاهی پهلوی می دانند آیا میهن دوستی با شاه و حالا شاهزاده گرایی یکی است ؟


پاسخ ارد بزرگ : خیر یکی نیست . میهن پرستی یک خواست پاک در دل ماست شاه و شاهزاده یک عنوان برای فرمانروایان بخش هایی از تاریخ ایران بوده است که از دیدگاه امروز ما این رسم ، توان رشد و پیشرفت همه جانبه ملی را در بر ندارد . در هر زمان کسانی با انتخاب بزرگان و ریش سفیدان و یا با زور سرنیزه بر کشورمان فرمان رانده اند . میهن ما مدیون هیچ آدمی نیست هر کسی تلاشی نموده برای میهن اش کرده است که این خود یک بایسته و وظیفه است این شاهزاده بازیها سبکسرانه است چرا که اگر این راه نادرست را درست بدانیم خیلی ها مدعی می شوند ، خود من هم یکی از فرزندان ملک شاه سلجوقی هستم شاهزاده ایی از یک امپراتوری بزرگ ... پس باید امروز ادعای حکومت بر دهها کشور را داشته باشم ؟ خیر ... شأن ما در این نیست که پدرانمان که بوده اند شأن ما در کاریست که کرده ایم و می کنیم . جانبازی و کوشش برای رشد میهن ، به ما ارزش می دهد نه ارث پدری ...))) 
*********************


نویسنده: همایون عزتی
سه شنبه 24 آبان1390 ساعت: 13:8

حرفهای حکیم منطقی و درسته
 
*********************نویسنده: elahe
سه شنبه 24 آبان1390 ساعت: 13:43

دوستان مقایسه ی جملات این دو بزرگوار باهم کاری بس احمقانه و عبس است چرا که دوره ی زمانی مربوط به زندگیشان باهم صد ها سال تفاوت دارد .سخنان ارد بزرگ در زمان خودش بهترین و معقول ترین سخنان ممکن برای مملکت آن روز بوده و سخنان دکتر شریعتی هم در زمان خود بی نظیر و معقول است چون شریعتی صدها سال پس از زمان های درخشان و اقتدار حکومت ایران زندگی می کرده که مردم بدبخت دل خودشان را به گذشته ای که اکنون برای آن ها سودی نداشته خوش کرده بودند و هیچ چیز جز گذشته ی خویش برای افتخار نداشتند و باید کسی آن ها را از خواب گذشته ی پر افتخار متوجه وضعیت افتضاح کنونی ایران میکرد.

الهه گرامی زندگی نامه حکیم ارد بزرگ را در لینک زیر ببینید :
http://ahmt.blogfa.com/post-7.aspx


 
*********************
نویسنده: امین
سه شنبه 24 آبان1390 ساعت: 13:46

بسیار عالی بود،من از همینجا کمال سپاسگذاری رو از خانم شاکردوست برای این متن پر مغزشون می کنم که فکر می کنم با این متن همه دوستانی که آشنایی کاملی با حکیم ارد بزرگ نداشتند از جمله خود من افق جدیدی از ایشون پیش رویمان قرار می گیرد.
اگر به عمق حرفهای ارد بزرگ نیک نظر شویم خواهیم فهمید که نه تنها با نژاد پرستی بیگانه بودن بلکه مبارز این راه نیز می باشند.مثال بارز آن:
(من هم یکی از فرزندان ملک شاه سلجوقی هستم شاهزاده ایی از یک امپراتوری بزرگ ... پس باید امروز ادعای حکومت بر دهها کشور را داشته باشم ؟ خیر ... شأن ما در این نیست که پدرانمان که بوده اند شأن ما در کاریست که کرده ایم و می کنیم . جانبازی و کوشش برای رشد میهن ، به ما ارزش می دهد نه ارث پدری ).
از دید من ارد بزرگ تاکید به نزدیک کردن ملتها و مردمان آن و ایجاد دوستی از طریق یک فرهنگ غنی مشترک می کند.
دوستان عزیز آقای منافی و خانم میناچی بدانیم همه این شخصیتهایی که ازشون یاد می کنیم و مورد بحث ما هستند،طرفداران و وفادارانی دارند و قابل احترام و هیچ کس با دیگری قابل قیاس نیست چون هر انسانی نظری دارد و قابل احترام و هم دکتر شریعتی فقید و هم ارد بزرگ مطمئنا هدفشان اتحاد و دوستی بوده نه دشمنی.و اگر قرار باشد نظرهای دهیم که جهت خالی کردم ناراحتیهای درونیمان باشد و از روی غرضهای شخصی دیگر نه پذیرشی دارد و نه تاثیری،به غیر از کینه و دشمنی که این خود از آرمانهای آن دو بزرگوار نیست.
دوستان گرامی شکی در این نیست که کوروش کبیر انسان برجسته و دادگستر و بزرگی بوده اما این دلیل نمیشه به قول یکی از دوستان ما اون رو چماق کنیم و در سر هم بزنیم!مگر ما همه از نوادگانش نیستیم؟!پس همه داریم آب دهنمون رو سر بالا میندازیم.
عزیزان این رو بپذیریم که ایران مدیون کوروش نیست!
او یک سرباز بود به مانند همه کسانی که برای وطن پاکمان جان باختند،از دوران خودش گرفته تا همین دیروز که چه شهیدانی دادیم تا عزتمان حفظ شود.بهتر نیست که یک کوچولو،خیلی کم بجای این توهینها و سرکوفت زدنها سعی کنیم مثل آنها باشیم؟

به زیر سوال بردن و توهین به تاریخمان و هویتمان به صلاح هیچ کداممان نیست وبه به غیر از پوچی میوه ای ندارد.
اینکه با خواندن چند جمله از دکتر شریعتی بخواهیم این چنین به جنگ او برویم و به آن بزرگوار حمله کنیم عادلانه نیست!!!ما هرگز نوشته هایش در کتابهایی همچون نیایش،کویر و بازگشت به خویشتن را فراموش نکرده ایم و باز هم به قول یکی از دوستان تا منبع اصلی این نظرات رجوع نشود و بطور کامل مورد تفحص قرار نگیرد نمی توان اینگونه در مورد ایشان برداشت کرد.در کل ایشان به ریشه و تمدن و ابا اجدادمان نتاخته است،ایشان در گذشته ماندن و به سمت جلو پیش نرفتن را هدف نیزه و قلم خود قرار داده.
و این را هم بدانیم(لطفا توجه کنید) که ما اینجا آمده ایم تا بیشتر به دانش و دانسته های خود اندوخته کنیم ما نیامده ایم تا نظرات هم را عوض کنیم و مقابل هم جبهه بگیریم،ما همه در یک جبهه می جنگیم و آن هم برای عزت،آبرو،شرف و سربلندی ایران است.
در پایان باز هم از سمیرا خانم بلوکی واسه این وبلاگ و مهمتر از همه واسه اینکه همه نظرات رو عادلانه و بی طرفانه منتشر می کنند کمال سپاس را دارم.
جاودان باد ایران و ایرانی.
ایران-اهواز-امین

 
*********************


نویسنده: رویا
سه شنبه 24 آبان1390 ساعت: 14:49

من فکر می کنم خانم پروانه و آقای امین حجت رو به اتمام رسوندن و خیلی جامع و کامل جواب همه رو دادند.
ولی باز هم می گم حالم بهم می خوره از اعراب ,
پانترکها و همه کسانی که چشم دیدن ایران رو ندارند.
دورود بر کوروش.


 
*********************نویسنده: غلوووووووووووووم
سه شنبه 24 آبان1390 ساعت: 16:48

سلامممممممم بابا دعوا نکنین جفتشون ادمای خوبی بودن من که دو تاشونو دوس دارم حالا یکی یه نقطه ضعف داره اون دو تا داره این که دلیل بد بودن نیس همه رو خوب ببینین دکتر شریعتی خیلی خوبه ارد هم خوبه قضاوت در مورد مردم کار خداست نه بنده خدا


 
*********************


نویسنده: غلووووووم
سه شنبه 24 آبان1390 ساعت: 16:51

رویا خانوم عرب و عجم فارس و ترک و غیره نداریم همه انسان و همه بنده و افریده خدا هستن تو هر قشری ادم خوب و بد پیدا میشه این دلیل بر نژاد و قومیت نیست ائمه ما عرب بودن پیامبر عرب بود پس نمیشه گفت عرب خوب نیست یا فارس خوب نیست عمل انسانها دلیل بر خوب و بد بودنشونه 
*********************

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
داستان پاندا کو نفوکار در ایران

سیندرلا در ایران

نقد سریال میخک

بررسی فیلم لوسی

سریال رودخانه برفی

نقد سریال عطسه از مهران مدیری - رها ماهرو

جیگر ، کلاه قرمزی

سریال نفس گرم

سریال های نوروز 1395

نقد و بررسی فیلم پذیرایی ساده - رها ماهرو

در حاشیه 2

سریال آسمان من

حکیم ارد بزرگ , ارد بزرگ , Great Orod , philosophy , Iranian philosopher